NCP730BMT1500TBG
DigiKey Part Number
488-NCP730BMT1500TBGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP730BMT1500TBGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP730BMT1500TBGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP730BMT1500TBG
Description
IC REG LINEAR 15V 150MA 6-WDFN
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WDFN (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP730BMT1500TBG Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
450 µA
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 48dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
38V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Supplier Device Package
6-WDFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.48V @ 150mA