NCP692MN15T2G
DigiKey Part Number
488-NCP692MN15T2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP692MN15T2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP692MN15T2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP692MN15T2G
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A 6-DFN
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-DFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP692MN15T2G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
240 µA
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
6-DFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.41V @ 1A