NCP164CSN300T1G
DigiKey Part Number
488-NCP164CSN300T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP164CSN300T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP164CSN300T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP164CSN300T1G
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-TSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP164CSN300T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Mfr
PSRR
83dB ~ 61dB (100Hz ~ 100kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.177V @ 300mA