NCP12510CSN65T1G
DigiKey Part Number
488-NCP12510CSN65T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP12510CSN65T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP12510CSN65T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP12510CSN65T1G
Description
CURRENT-MODE PWM CONTROLL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flyback Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 6-TSOP
Category
Frequency - Switching
65kHz
Manufacturer
onsemi
Duty Cycle (Max)
84%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Synchronous Rectifier
No
Part Status
Active
Clock Sync
No
Output Type
PWM
Control Features
Current Sense
Function
Step-Up/Step-Down
Operating Temperature
150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Flyback
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
6-TSOP
Output Phases
1
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
5V ~ 20V