NCP1250BP65G
DigiKey Part Number
NCP1250BP65GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP1250BP65G
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Flyback Topology 65kHz 8-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP1250BP65G Models
Category
Duty Cycle
80%
Manufacturer
onsemi
Frequency - Switching
65kHz
Packaging
Tube
Fault Protection
Over Power, Over Voltage, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Isolation
Isolated
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Internal Switch(s)
No
Supplier Device Package
8-PDIP
Topology
Flyback
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Start Up
18 V
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8.8V ~ 28V