MMSZ3V6T1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MMSZ3V6T1G |
Description | DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 |
Manufacturer Standard Lead Time | 43 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 3.6 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MMSZ3V6T1G Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package SOD-123 |
Power - Max 500 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms |