MMBD6100LT1G
DigiKey Part Number
MMBD6100LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MMBD6100LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MMBD6100LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMBD6100LT1G
Description
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 70 V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMBD6100LT1G Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
onsemi
Reverse Recovery Time (trr)
4 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA