MM3Z20VT1G
DigiKey Part Number
MM3Z20VT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM3Z20VT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MM3Z20VT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z20VT1G
Description
DIODE ZENER 20V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 300 mW ±6% Surface Mount SOD-323
EDA/CAD Models
MM3Z20VT1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 14 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms