MJ15003G
DigiKey Part Number
MJ15003GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJ15003G
Description
TRANS NPN 140V 20A TO204
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 140 V 20 A 2MHz 250 W Through Hole TO-204 (TO-3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MJ15003G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
25 @ 5A, 2V
Mfr
Power - Max
250 W
Packaging
Tray
Frequency - Transition
2MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Package / Case
TO-204AA, TO-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
140 V
Supplier Device Package
TO-204 (TO-3)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1V @ 500mA, 5A