MC78M12CDTRKG
DigiKey Part Number
MC78M12CDTRKGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MC78M12CDTRKGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MC78M12CDTRKGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78M12CDTRKG
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
EDA/CAD Models
MC78M12CDTRKG Models
PSRR
80dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
35V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V