MBRS4201T3G
DigiKey Part Number
MBRS4201T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MBRS4201T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MBRS4201T3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRS4201T3G
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 4A Surface Mount SMC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SMC
Current - Average Rectified (Io)
4A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 4 A