MBRB8H100T4G
DigiKey Part Number
MBRB8H100T4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MBRB8H100T4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MBRB8H100T4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB8H100T4G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 8A Surface Mount D2PAK
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
4.5 µA @ 100 V
Series
Capacitance @ Vr, F
600pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 8 A