MBRB20100CTG
DigiKey Part Number
MBRB20100CTGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB20100CTG
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 10 A
Manufacturer
onsemi
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A