LM1117MPX-33NOPB
DigiKey Part Number
488-LM1117MPX-33NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-LM1117MPX-33NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
488-LM1117MPX-33NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1117MPX-33NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM1117MPX-33NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
64dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA