FQT7N10LTF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 4.314
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 474
N-Channel 100 V 1.7A (Tc) 2W (Tc) Surface Mount SOT-223-4
FQT7N10LTF
DigiKey Part Number
FQT7N10LTFTR-ND - Tape & Reel (TR)
FQT7N10LTFCT-ND - Cut Tape (CT)
FQT7N10LTFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQT7N10LTF
Description
MOSFET N-CH 100V 1.7A SOT223-4
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
290 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
2W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 850mA, 10V