FQA140N10 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 100 V 140A (Tc) 375W (Tc) Through Hole TO-3PN
FQA140N10
DigiKey Part Number
FQA140N10OS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQA140N10
Description
MOSFET N-CH 100V 140A TO3PN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
285 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7900 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-3PN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 70A, 10V