FGHL40T120RWD
DigiKey Part Number
488-FGHL40T120RWD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGHL40T120RWD
Description
IGBT FIELD STOP 1200V 80A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 1200 V 80 A 600 W Through Hole TO-247-3
Category
Switching Energy
2.9mJ (on), 2.1mJ (off)
Gate Charge
174 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
38ns/184ns
IGBT Type
Field Stop
Test Condition
600V, 40A, 4.7Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Reverse Recovery Time (trr)
248 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 40.3A
Power - Max
600 W