FGH4L40T120LQD
DigiKey Part Number
488-FGH4L40T120LQD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH4L40T120LQD
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 80A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 306 W Through Hole TO-247-4L
Category
Switching Energy
1.04mJ (on), 1.35mJ (off)
Gate Charge
227 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
42ns/218ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Reverse Recovery Time (trr)
59 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 40A
Package / Case
TO-247-4
Power - Max
306 W