FDP18N50
DigiKey Part Number
FDP18N50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP18N50
Description
MOSFET N-CH 500V 18A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 18A (Tc) 235W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2860 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
235W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
265mOhm @ 9A, 10V