FDB1D7N10CL7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 457
Datasheet
N-Channel 100 V 268A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Brushless DC Motor Control | Datasheet Preview
FDB1D7N10CL7
DigiKey Part Number
488-FDB1D7N10CL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
488-FDB1D7N10CL7CT-ND - Cut Tape (CT)
488-FDB1D7N10CL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDB1D7N10CL7
Description
MOSFET N-CH 100V 268A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 700µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
163 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11600 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 15V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.65mOhm @ 100A, 15V