FCH190N65F-F155
DigiKey Part Number
FCH190N65F-F155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH190N65F-F155
Description
MOSFET N-CH 650V 20.6A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 20.6A (Tc) 208W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCH190N65F-F155 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
78 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3225 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 10A, 10V