FCH072N60F-F085 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 41.669
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 36
Datasheet
IXYS
In Stock: 66
In Stock: 0
In Stock: 188
In Stock: 14
Rohm Semiconductor
In Stock: 982
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
N-Channel 600 V 52A (Tc) 481W (Tc) Through Hole TO-247-3
TO-247-3 Long Lead EP
FCH072N60F-F085
DigiKey Part Number
FCH072N60F-F085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH072N60F-F085
Description
MOSFET N-CH 600V 52A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
210 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6330 pF @ 100 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
481W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
72mOhm @ 26A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA