BZX84C3V6
DigiKey Part Number
2156-BZX84C3V6-488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V6
Description
DIODE ZENER 3.6V 250MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C3V6 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms