BZX79C12
DigiKey Part Number
BZX79C12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79C12
Description
DIODE ZENER 12V 500MW DO35
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX79C12 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms