BZG03C15G
DigiKey Part Number
BZG03C15GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZG03C15GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZG03C15GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C15G
Description
DIODE ZENER 15V 1.5W SMA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 1.5 W ±6% Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZG03C15G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 11 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SMA
Power - Max
1.5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms