Image for OSTTY030100 is not available
OSTTY030100
DigiKey Part Number
OSTTY030100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTTY030100
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Termination Style
Screw
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG
14-26 AWG
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Number of Positions
3
Wire Strip Length
6-7mm
Positions Per Level
3
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)