FCD600N65S3R0
DigiKey Part Number
488-FCD600N65S3R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
488-FCD600N65S3R0CT-ND - Cut Tape (CT)
488-FCD600N65S3R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCD600N65S3R0
Description
MOSFET N-CH 650V 6A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 6A (Tc) 54W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 600µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
465 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
54W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 3A, 10V