G6D-1A-ASI-NPDC24
G6D-1A-ASI-NPDC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G6D-1A-ASI-NP DC24
DigiKey Part Number
39-G6D-1A-ASI-NPDC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6D-1A-ASI-NP DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G6D-1A-ASI-NP DC24 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA