G3VM-101ER1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 1.564
Datasheet
Parametric Equivalent
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 22.325
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm)
Omron's NEW G3VM VSON MOSFET Relay
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G3VM-101ER1
DigiKey Part Number
G3VM-101ER1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-101ER1
Description
SSR RELAY SPST-NO 3.5A 0-100V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
G3VM-101ER1 Models
Category
Voltage - Input
1.64VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 100 V
Series
Load Current
3.5 A
Packaging
Tube
On-State Resistance (Max)
80 mOhms
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C