MY2K-US-AC120
DigiKey Part Number
Z5737-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY2K-US-AC120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Coil Current
5.6 mA
Mfr
Coil Type
Latching, Dual Coil
Series
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
96 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CE, CSA, LR, UR, TUV, VDE
Contact Rating (Current)
3 A
Relay Type
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Coil Resistance
21.43 kOhms
Load - Max Switching
750VA, 375W