A25203-032
DigiKey Part Number
2262-A25203-032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A25203-032
Description
DRS-32-SS-LT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Cup Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Omnetics
Row Spacing
0.170" (4.32mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Cable Termination
Solder Cup
Connector Type
Receptacle
Wire Type
Discrete
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
32
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Pitch
0.050" (1.27mm)