A25201-032
DigiKey Part Number
2262-A25201-032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A25201-032
Description
DRS-32-AA-LT
Detailed Description
32 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Fastening Type
Push-Pull
Insulation Height
0.170" (4.32mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Rows
2
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)