CSH-101100/120V
DigiKey Part Number
5880-CSH-101100/120V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSH-101100/120V
Description
OMEGALUX CARTRIDGE HEATER WITH S
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cartridge Heater 482°F (250°C) Stainless Steel 6.102" (155.00mm)
Category
Shape
Circular
Manufacturer
Omega
Length
0.980" (25.00mm)
Series
Diameter
0.250" (6.35mm)
Packaging
Bulk
Material
Stainless Steel
Part Status
Active
Attachment Method
No Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Type
Cartridge Heater
Termination
Wire Leads
Temperature Rating
482°F (250°C)
Length - Lead Wire
6.102" (155.00mm)
Watt Density @ 12V
250 W/in²
Material - Insulation
Fiberglass
Power (Watts)
100 W
Color
Silver
Voltage
120V