OWPB-4013PA-32-9
DigiKey Part Number
3949-OWPB-4013PA-32-9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWPB-4013PA-32-9
Description
BUZZER PIEZO 9V 40MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo (with Feedback) 9 V 50mA 3.2kHz 110dB @ 9V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWPB-4013PA-32-9 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Sound Pressure Level (SPL)
110dB @ 9V, 10cm
Packaging
Bulk
Current - Supply
50mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
9 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
6 ~ 12V
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Frequency
3.2kHz
Height - Seated (Max)
0.496" (12.60mm)