OWMMOA-332509A-S381I101-BP
DigiKey Part Number
3949-OWMMOA-332509A-S381I101-BP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWMMOA-332509A-S381I101-BP
Description
MIC MEMS ANALOG OMNI -38DB
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone MEMS (Silicon) 1.52 V ~ 3.6 V Omnidirectional (-38dB ±1dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWMMOA-332509A-S381I101-BP Models
Category
Impedance
500 Ohms
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Voltage - Rated
2.75 V
Packaging
Bulk
Voltage Range
1.52 V ~ 3.6 V
Part Status
Active
Current - Supply
230 µA
Type
MEMS (Silicon)
Port Location
Top
Output Type
Analog
Termination
Solder Pads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 10 kHz
Height (Max)
0.043" (1.08mm)