OWMB-1295P-24-5
DigiKey Part Number
3949-OWMB-1295P-24-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWMB-1295P-24-5
Description
BUZZER MAGNETIC 5V 12MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 5 V 30mA 2.4kHz 85dB @ 5V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWMB-1295P-24-5 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 5V, 10cm
Packaging
Tray
Current - Supply
30mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Type
Zero-Peak Signal
Ratings
Washable
Voltage - Rated
5 V
Mounting Type
Through Hole
Voltage Range
3 ~ 7V
Termination
PC Pins
Frequency
2.4kHz
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Technology
Magnetic
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)