CFR1B12H
DigiKey Part Number
4631-CFR1B12H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR1B12H
Description
FAN MIC BLOWER 43.8X23.5MM 12VDC
Customer Reference
Detailed Description
Fan Micro Blower 12VDC Rectangular - 43.8mm L x 23mm H Ball 6.7 CFM (0.188m³/min)
Category
Static Pressure
0.190 in H2O (46.1 Pa)
Mfr
Bearing Type
Ball
Series
Fan Type
Packaging
Bulk
Features
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Part Status
Active
Noise
28.0dB(A)
Voltage - Rated
Power (Watts)
840 mW
Size / Dimension
Rectangular - 43.8mm L x 23mm H
RPM
Width
23.50mm
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C