L25J2K5E
L25J2K5E
L25J2K5E
DigiKey Part Number
L25J2K5E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L25J2K5E
Description
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 25W
Detailed Description
2.5 kOhms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
2.5 kOhms
Size / Dimension
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
25W