L100J500E
DigiKey Part Number
L100J500E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L100J500E
Description
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 100W
Detailed Description
500 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
500 Ohms
Size / Dimension
0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
100W