L100J4R0E
DigiKey Part Number
L100J4R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L100J4R0E
Description
RES CHAS MNT 4 OHM 5% 100W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Series
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
4 Ohms
Size / Dimension
0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
100W