L100J2K0
DigiKey Part Number
L100J2K0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L100J2K0
Description
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 100W
Detailed Description
2 kOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
2 kOhms
Size / Dimension
0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
100W