E300K5R0E
DigiKey Part Number
E300K5R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E300K5R0E
Description
ADJ PWR RES 5 OHM 300W CHAS MT
Detailed Description
5 Ohms 300 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm) 8.500" (215.90mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Diameter
1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Length
8.500" (215.90mm)
Resistance
5 Ohms
Power (Watts)
300 W