D50K50RE
DigiKey Part Number
D50K50RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50K50RE
Description
ADJ PWR RES 50 OHM 50W CHAS MT
Detailed Description
50 Ohms 50 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm) 4.000" (101.60mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Diameter
0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length
4.000" (101.60mm)
Resistance
50 Ohms
Power (Watts)
50 W