D225K50RE
DigiKey Part Number
D225K50RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D225K50RE
Description
ADJ PWR RES 50 OHM 225W CHAS MT
Detailed Description
50 Ohms 225 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm) 10.500" (266.70mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Diameter
1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length
10.500" (266.70mm)
Resistance
50 Ohms
Power (Watts)
225 W