D225K1K5E
DigiKey Part Number
D225K1K5E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D225K1K5E
Description
ADJ PWR RES 1.5K OHM 225W CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms 225 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm) 10.500" (266.70mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Ohmite
Adjustment Type
Slide
Series
Diameter
1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Packaging
Bulk
Length
10.500" (266.70mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
1.5 kOhms
Termination
Solder Lug
Power (Watts)
225 W