D100K5R0E
DigiKey Part Number
D100K5R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D100K5R0E
Description
ADJ PWR RES 5 OHM 100W CHAS MT
Detailed Description
5 Ohms 100 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.752" OD, 0.500" ID (19.10mm x 12.70mm) 6.500" (165.10mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Diameter
0.752" OD, 0.500" ID (19.10mm x 12.70mm)
Length
6.500" (165.10mm)
Resistance
5 Ohms
Power (Watts)
100 W