850F25RE
850F25RE
850F25RE
DigiKey Part Number
850F25RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
850F25RE
Description
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 50W
Detailed Description
25 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
850F25RE Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Resistance
25 Ohms
Height - Seated (Max)
0.620" (15.75mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W