SBTAAT0-E010PN-0000
DigiKey Part Number
1907-SBTAAT0-E010PN-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBTAAT0-E010PN-0000
Description
ODU AMC SERIES T PUSH-PULL PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBTAAT0-E010PN-0000 Models
Category
Shell Finish
Tin Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
9
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
50V
Termination
Crimp
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C