SA1KAC-P07PFG2-6000
DigiKey Part Number
1907-SA1KAC-P07PFG2-6000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA1KAC-P07PFG2-6000
Description
STRAIGHT PLUG, STY SA, SER K, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
Connector Type
Shielding
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Voltage Rating
36V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C