S10YAR-P03XJG0-0000
DigiKey Part Number
1907-S10YAR-P03XJG0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10YAR-P03XJG0-0000
Description
ODU AMC PLUG, SZ 0, 3P, SLD, PEE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S10YAR-P03XJG0-0000 Models
Category
Color
Silver
Mfr
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
10A
Number of Positions
3
Voltage Rating
400V
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.217" (5.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C